Nevytvárajme kvôli Marcovi politické scenáre na úkor ľudského nešťastia

Autor: Jana Vaľová | 23.5.2016 o 11:06 | (upravené 23.5.2016 o 11:31) Karma článku: 3,88 | Prečítané:  825x

V posledných dňoch sa toho dosť popísalo o smutnom prípade 7-ročného prváčika Marca, ktorého priamo z triedy plnej jeho spolužiakov proti jeho vôli doslova odvliekli dnes už bývalý súdny úradník a kolízna opatrovateľka chlapca. 

Na rozdiel od niektorých kolegýň vo Výbore NR SR pre sociálne veci si nemyslím, že išlo o systémové zlyhanie, keďže v Marcovom prípade podľa môjho názoru úplne zlyhal ľudský faktor pri výkone  náročného súdneho rozhodnutia. 

Týmto prípadom sa v piatok zaoberal aj náš výbor. Po novom návrhu Lucii Nicholsonovej, odhlasovať poslanecký prieskum v ďalších nových prípadoch o ktorých nám žiaľ nepodala navrhovateľka žiadne informácie, som navrhla o poslaneckom prieskume hlasovať až po ukončení celej rozpravy a informáciach s jednotlivých ministerstiev.

Po vyše hodinovom rokovaní sme sa nedostali k prijatiu žiadneho uznesenia a v rokovaní budeme pokračovať v utorok predpoludním.

Ako je známe, súd najprv zveril predbežným opatrením Marca do výchovy starej mame, potom rozhodnutie zmenili a dali ho do starostlivosti jeho biologickej mame, ktorá oňho predchádzajúce roky nejavila veľký záujem.

Výsledkom toho bol v akejkoľvek slušnej spoločnosti neakceptovateľný postup pri výkone súdneho rozhodnutia, keď vyšší súdny úradník spolu s kolíznou opatrovateľkou z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, vytiahli plačúceho Marca aj napriek jeho protestom z triedy plnej prvákov a odovzdali ho matke, ktorá s ním už odišla do Švajčiarska.

V súvislosti s rokovaním nášho výboru sa v médiách objavilo viacero vyjadrení opozičných poslankýň, z ktorých som však, žiaľ, mala pocit, že možno viac ako o smutný osud malého Marca im ide o vlastné zviditeľnenie sa. 

Pani podpredsedníčka NR SR, Lucia Nicholsonová, navrhla, že chce poslanecký prieskum, lebo má informácie o ďalších 10 prípadoch odobratia detí podobným spôsobom ako tomu bolo u Marca. V rámci tohto prieskumu by chcela nahliadnuť do spisov k jednotlivým prípadom a pozrieť sa na videonahrávky výkonov rozhodnutia súdu.

Spolu s mojím straníckym kolegom zo Smeru, Jozefom Burianom, sme preto navrhli uznesenie, v zmysle ktorého je potrebné presne špecifikovať, čo presne na poslaneckom prieskume budeme robiť. Aj štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR, Monika Jankovská zo Smeru, totiž na výbore povedala, že kvôli citlivosti a zákonu o ochrane osobných údajov nemôže vstupovať do konkrétnych súdnych spisov odobratých detí každý. 

Hoci pani podpredsedníčka Nicholsonová uviedla, že jej kolegyňa, poslankyňa Blahová, disponuje údajmi o ďalších desiatich konkrétnych prípadoch, ani na naše otázky, aby to bližšie vyšpecifikovala, sme sa od nej nedozvedeli ani mesto, kde k týmto prípadom malo dôjsť ani v akom časovom rozpätí t.j. rok , 5 rokov sa tieto prípady stali. Nikto z poslancov by nemal isť nahliadať do súkromných a citlivých spisov  metódou pokus-omyl len preto, že stranícki kolegovia pani podpredsedníčky NR SR majú taký pocit a tvrdia, že zlyhal celý systém. (Podotknem, že ročne je vykonané približne 650 takýchto výkonov súdneho rozhodnutia)

Riešenie celej situácie vidím napr. v tom, že Ministerstvo spravodlivosti SR nám čo najskôr predloží (ak sa prípady stali) vo všetkých týchto vysvetlenie, prečo súdy v týchto konkrétnych prípadoch postupovali tak, ako postupovali. A keď sa nám postupy úradníkov v niektorom z týchto prípadov nebudú pozdávať, môžeme sa nimi zaoberať aj my vo výbore. A až následne na to by sme potom s konkrétnymi pochybeniami oboznámili verejnosť, pretože výbor nie je vyšetrovací orgán, ale je kontrolný orgán.

My, v klube Smeru, nemáme problém s tým, aby sa verejnosť dozvedela o podobných prípadoch. Kvôli ich citlivosti sme však proti tomu, aby médiá uverejňovali fotky detí aj s ich plnými menami. To nie je len tak zverejňovať takéto údaje. Keď sa to raz zverejní v médiách alebo na Facebooku, dostane sa to nielen k ich spolužiakom, ale napr. aj k ich budúcim kolegom alebo zamestnávateľom. Tie deti už majú aj bez toho dosť ťažký osud, a tak nielen my, ale predpokladám, že ani kolegovia z opozície, by nechceli, aby tým trpeli aj v ďalších rokoch svojho života. 

Súhlasím, že to, čo sa stalo v Marcovom prípade, sa nikdy nemalo takto udiať v žiadnej škole a pred žiadnymi deťmi, no som presvedčená, že tu zlyhal ľudský faktor a nie celý systém. Naozaj si nemyslím, že by sa aj z tohto prípadu mal vytĺkať politický kapitál ako nás o tom presviedčali aj priamo počas rokovania výboru niektorí opoziční poslanci. Z ich vyjadrení nielen počas výboru, ale aj neskôr v médiách som skôr mala pocit, že viac ako o prešetrenie tohto alebo ďalších podobných prípadov im ide o vlastnú medializáciu. Som čoraz viac presvedčená, že nimi avizovaný poslanecký prieskum bez toho, aby zobrali do úvahy všetky ďalšie okolnosti a práva detí, bol len dopredu pripravenou návnadou pre médiá. Z tohto pohľadu sa veľmi zamýšľam ako postupovať pri hlasovaní o tomto poslaneckom návrhu, ktorý vyzerá skôr ako dopredu nachystaný politicky scenár na úkor ľudského nešťastia.

Tentoraz verím, že na ďalšom rokovaní výboru, v utorok ráno, sa nájde priestor najmä pre odborné argumenty a prijmeme také uznesenie, aby sme našli spôsob, aby sa takéto prípady už nikdy v budúcnosti neopakovali. 

Ak chceme predísť takýmto zlyhaniam, prihováram sa aj za to, aby minimálne na každom krajskom súde bol pripravený a špeciálne vyškolený človek, ktorý bude tieto úkony vykonávať v pôsobnosti celého kraja. Títo ľudia by sa mali neustále vzdelávať, možno podstúpiť aj psychologické testy a primerane tomu boli aj finančne ohodnotení, pretože v takýchto prípadoch musíme brať do úvahy aj podmienky za akých pracujú sociálni pracovníci a vyšší súdni úradníci, ktorí často musia zvládať náročnú agendu.

Verím tomu, že sa už dozvieme aj niektoré pripravované zmeny vyhlášky, v ktorej sú ustanovené podrobnosti o výkone takýchto rozhodnutí tak, ako to avizovalo ministerstvo spravodlivosti.

Som pripravená počúvať a diskutovať aj o ďalších nápadoch, pretože len v čo najširšej diskusii máme priestor prijať to, čo týmto deťom naozaj pomôže.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.


Už ste čítali?